Czym właściwie jest pętla pożyczkowa, i w jaki sposób się z niej wydostać?

Czym właściwie jest pętla pożyczkowa, i w jaki sposób się z niej wydostać?

Przedstawiany artykuł będzie poruszać pewną naprawdę istotną kwestię, jaką ewidentnie jest pętla pożyczkowa. Rozpocznijmy więc od wytłumaczenia, to zaś najprościej będzie wykonać za pomocą przykładu. Na przykład wyobraźmy sobie człowieka, nazwijmy go Panem Kowalskim, któremu brak jest pieniędzy na realizację wybranego celu. Co wobec tej sytuacji robi? Zagadka wcale nie jest trudna, idzie do banku, w takim miejscu jednak okazuje się, że jego zdolność kredytowa jest na tak niskim poziomie, że nie może pozyskać ani grosza. W takich okolicznościach kieruje się do firmy z pożyczkowej branży, gdzie bez jakichś wybitnie dużych kłopotów dostaje pożądane środki. Wystarczy ledwie kilkanaście minut i wraca z pieniędzmi. Wszystko jest niby ok, jednak już po kilku tygodniach otrzymuje list z ponagleniem do zapłaty. Suma całościowa jest olbrzymia, o wiele większa niż pożyczona kwota. Pan Kowalski nie ma środków na spłatę zadłużenia (bo jeszcze nie otrzymał wypłaty lub zdążył ją przejeść), decyduje się w związku z tym na pobranie kolejnej pożyczki. Co można zrozumieć zwraca się do innej firmy, ale że finansowych instytucji mających do zaoferowania pożyczki bez BIK i bez konieczności przedkładania zaświadczeń jest mnóstwo, zupełnie bezproblemowo dostaje następny gotówkowy zastrzyk. Część odłoży na spłatę, część na wydatki codzienne, po jakimś czasie pojawia się dobrze poznany już kłopot- skąd by tu wziąć pieniądze na spłatę… i znowu pożyczkowe koło zaczyna się kręcić.

Nakreślona wyżej historyjka demonstruje problem pętli pożyczkowej, czyli (mówiąc krótko i wprost) sytuacji, gdzie pożyczkę wcześniejszą spłaca się kolejnymi zobowiązaniami. To przykre i poważne zjawisko, które prowadzić może do bardzo poważnych problemów finansowych.

i8

Czy jest w ogóle jakakolwiek szansa na wyrwanie się z takiego błędnego koła? Mamy świetną wiadomość- jest na to jeden, jedyny w swoim rodzaju sposób. Wyjściem tym jest konsolidacja. Opiera się ona o zamianę wielu zaciągniętych zobowiązań w jedną kredytową całość, często z naprawdę znacznie niższą ratą. Dzięki temu zamiast wielu pożyczek, na niezbyt korzystnych warunkach, które płacić należy „co chwilę”, mamy jedno zobowiązanie, które bezproblemowo będzie można wliczyć sobie w budżet na dany miesiąc. Wypadałoby koniecznie pamiętać jednak o tym, że kredytu konsolidacyjnego także nie otrzymuje się tak sobie, niemalże od ręki. Nie powinniśmy mieć zanadto „brudnej” historii w BIKu, ani innych spłat w formie konsolidacji. Wobec tego też bardzo ważne jest to, żeby skorzystać z tej opcji możliwie tak szybko, jak się tylko da. Każda kolejna pobrana w firmie chwilówka, a także każdy kolejny dzień zwłoki w zakresie spłaty bezpośrednio przekładają się na to, że szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego są relatywnie niższe.
Kończąc wątek pragnęlibyśmy wtrącić jeszcze kilka słów o jednej niesamowicie ważnej rzeczy. Można w prosty sposób wyrwać się z pętli pożyczkowej, jeśli jesteśmy świadomi swoich ruchów. Właśnie dlatego też na wstępie wypadałoby wysoce dokładnie przeanalizować aspekty decyzji o tym czy (i gdzie) zaciągnąć pożyczkę, po drugie od a do z przeanalizować to, co widnieje w pożyczkowej umowie. Nie ma się czego wstydzić, lepiej posiedzieć sobie godzinkę dłużej w biurze i spędzić czas na przeanalizowaniu wszelkich zapisów, niż później wpaść w tę niebezpieczną pułapkę.

Wszystkie osoby, które mają ochotę poszerzyć swoją wiedzę na temat pętli pożyczkowej odesłać chcielibyśmy do pewnego serwisu, który udostępnia całą masę informacji o produktach finansowych jakimi są pożyczki oraz kredyty. Strona czeka na Was pod adresem http://parabankdlazadluzonych.pl/.